Dom Rekolekcyjny

O nas

Zapraszamy do Domu Rekolekcyjnego Świętego Franciszka w Tenczynie.

Dom rozpoczął swoją działalność w czerwcu 1995 roku. Wspólnota zakonna została zatwierdzona dekretem metropolity krakowskiego, ks. kardynała Franciszka Macharskiego w dniu 5 grudnia 1995 roku. Początkowo odbywały się tu rekolekcje rozeznania powołania dla chłopców. Wkrótce bracia zaczęli organizować pierwsze rekolekcje dla osob konsekrowanych, a zwłaszcza dla sióstr ze zgromadzeń opartych na regule franciszkańskiej i ta forma działalności jest ciągle praktykowana. Następnie pojawiły się wspólnoty Oazy Rodzin, które przyjeżdżały na rekolekcje wakacyjne w coraz większej liczbie. Aktualnie w miesiącach wakacyjnych odbywają się 2 do 3 turnusów Oazy Rodzin.

Nasz dom stał się też miejscem przeżywania konwiwencji dla Wspólnot Neokatechumenalnych oraz rekolekcji czy weekendowych dni formacji i skupienia dla wspólnot i ruchów kościelnych, takich jak np.: Wspólnota Emmanuel, Wspólnota Przymierze (Charisma), które regularnie pojawiają się w naszym domu.

W Tenczynie odbywają się też rekolekcje zakonne dla braci kapucynów oraz inne spotkania formacyjne i braterskie. Takie kursy formacji ciągłej odbywają się ostatnio także dla poszczególnych zgromadzeń zakonnych.

Dom Rekolekcyjny - piwnica

W pewnym momencie pojawiły się rekolekcje i weekendowe dni skupienia dla osób zainteresowanych duchowością św. Ojca Pio oraz tzw. „Sylwester z Ojcem Pio”, czyli dni skupienia z okazji zakończenia roku kalendarzowego. Nasz dom stał się też miejscem dorocznych kongresów odpowiedzialnych za Grupy Modlitwy Ojca Pio. Kongresy te gromadzą coraz większą liczbę osób, ponieważ rośnie liczba Grup Modlitwy Ojca Pio w Polsce.

Od początków działalności dom nasz stał się miejscem uroczystego przeżywania Triduum Paschalnego dla dużej grupy osób, które przyjeżdżają, by te święte dni przeżyć na modlitwie, słuchaniu katechez, przygotowywaniu liturgii i czynnym w niej uczestniczeniu.

Gościmy też dzieci i młodzież na rekolekcjach szkolnych czy też na tzw. „Zielonej szkole”.

W naszym domu miało też miejsce udzielanie takich sakramentów świętych jak: chrzest, Pierwsza Komunia, małżeństwo. Zwykle chodzi tu o osoby i rodziny związane od lat z naszym domem.

Dom Rekolekcyjny - parter

Prawie od samego początku działalności domu przyjeżdżają do Tenczyna anonimowi alkoholicy (AA), którzy odbywają tu swoje warsztaty. Podobnie też pojawiają się grupy osób współuzależnionych (Al-Anon, DDA).

Bracia ze wspólnoty domu rekolekcyjnego udawają się też do parafii czy domów zakonnych z posługą głoszenia słowa, prowadzenia rekolekcji i posługą spowiedzi.

Bardzo cieszy nas fakt, że jest wiele grup, które przybywają do nas regularnie od wielu lat, co daje nam też możliwość nawiązywania bardziej zażyłych relacji i coraz lepszej współpracy nad wzajemnym rozwojem duchowym.

Dom Rekolekcyjny - pierwsze piętro

90 miejsc w 26 pokojach

Nasz dom może przyjąć do 90 osób. Na gości czeka 26 pokoi: 1, 2, 3, 4, 5 i 6 osobowych. 16 pokoi to pokoje z łazienkami, pozostałe 10 pokoi ma dedykowane łazienki na korytarzu.

Dom posiada własną kaplicę, jadalnię, dużą multimedialną aulę wykładową, dwie mniejsze sale na spotkania grup, samoobsługową kawiarenkę, sklepik z podstawową literaturą z zakresu duchowości biblijnej, franciszkańskiej i rodzinnej.

Dom Rekolekcyjny - drugie piętro

Przed domem znajduje się obszerny parking na samochody osobowe i autokary.

Obok domu mały plac zabaw dla dzieci i ładnie zagospodarowane zbocze, tzw. ubocka, z plenerową Drogą Krzyżową, ławeczkami i alejkami do spacerów.

Posiadłość na której znajduje się Dom Rekolekcyjny otoczona jest ogrodzeniem.

Zapraszamy wpierw do obejrzenia galerii zdjęć naszego domu, a potem do odwiedzenia nas „na żywo”.

Dom Rekolekcyjny - poddasze

Spotkania biblijne w domu rekolekcyjnym

Zapraszam na wieczory biblijne. Raz w miesiącu, zapraszam do rozważania Słowa Bożego i wspólnego pochylania się nad Ewangelią, aby w tym świetle zobaczyć swoje doświadczenia i życie. Spotkania rozpoczynają się o 18.00 i trwają ok 2 godzin. Warto mieć ze sobą Biblię i otwarte serce.

Spotkania w 2024 r.
  • 26 wrzesień

  • 28 październik

  • 13 listopad

  • 11 grudzień