Wspólnota braci kapucynów

Serdecznie witamy Was tradycyjnym franciszkańskim pozdrowieniem "Pokój i dobro".

Wspólnotę Domu Rekolekcyjnego w Tenczynie tworzą aktualnie czterej bracia: br. Tadeusz Bargiel, przełożony (drugi z lewej), br. Roman Rusek (drugi z prawej), br. Jan Kania (pierwszy z lewej) i br. Kazimierz Kawalec (pierwszy z prawej).

Naszym zadaniem jest wypełnianie franciszkańsko-kapucyńskiego powołania poprzez życie poświęcone modlitwie i pracy, w ubóstwie, prostocie i radości. Nasza praca to przyjmowanie grup przyjeżdżających na rekolekcje czy inne spotkania o charakterze religijno-rekreacyjnym, towarzyszenie im, zwłaszcza poprzez sprawowanie sakramentów (sakramentu pojednania i Eucharystii), prowadzenie rozmów i kierownictwo duchowe, głoszenie konferencji. Prowadzimy w naszym domu rekolekcje dla dzieci, młodzieży, małżonków, rodzin oraz dla osób konsekrowanych. Posługujemy też jako spowiednicy w domach sióstr zakonnych mieszkających w naszej okolicy oraz prowadzimy dla nich miesięczne dni skupienia.


br. Tadeusz Bargiel, ur. 1952, święcenia kapłańskie 1977; w 1990 roku obronił doktorat z duchowości franciszkańskiej na Antonianum w Rzymie; w latach 1993–95 pełnił obowiązki rektora Międzynarodowego Kolegium Kapucynów w Rzymie; od 1994 do 2000 roku był definitorem generalnym Zakonu Kapucynów; od 2000 roku pracuje w Domu Rekolekcyjnym w Tenczynie, prowadzi również wykłady na Franciszkańskim Studium Formacyjnym oraz w ramach podyplomowych studiów franciszkańskich na UPJPII w Krakowie; uzdolniony konserwator urządzeń technicznych i krótkofalowiec.


br. Roman Rusek, ur. 1961, święcenia kapłańskie 1988; po święceniach przez rok pracował jako katecheta młodzieży i wychowawca braci kleryków w Krakowie. W latach 1989-93 odbywał studia w Rzymie na Papieskim Uniwersytecie Salezjańskim. Po powrocie do Polski przez dwa lata był wicerektorem Wyższego Seminarium Duchownego Braci Kapucynów w Krakowie. W latach 1995–2000 pełnił posługę mistrza nowicjatu w Sędziszowie Małopolskim. W latach 2000–06 był przełożonym wspólnoty i proboszczem parafii w Pile. W latach 2006–08, na prośbę bpa Kazimierza Nycza, podjął posługę ojca duchownego w Wyższym Seminarium Duchownym w Koszalinie. W czasie tej posługi obronił też doktorat z teologii duchowości na Uniwersytecie Szczecińskim. Następnie był przełożonym wspólnoty i proboszczem parafii w Kielcach. Po krótkim pobycie we Wrocławiu podjął w latach 2011–14 posługę duszpasterza Polonii w Wiedniu. Po powrocie z Austrii pracował przez rok w Stalowej Woli. Od lipca 2015 w Domu Rekolekcyjnym w Tenczynie. Jest krajowym asystentem Grup Modlitwy Ojca Pio.


br. Jan Kania, ur. 1963 w Brzeźnicy w Małopolsce – rodzice Bronisław i Stanisława, trzeci z czwórki rodzeństwa. Po ukończeniu Technikum Mechanicznego odbył nowicjat w Sędziszowie Małopolskim i studia teologiczne w Krakowie. Święcenia kapłańskie 1990. Po święceniach przez kilkanaście lat pełnił posługę duszpasterską w Austrii. Od 2002 roku w Polsce. Człowiek rozmiłowany w Słowie Bożym. To słowo głosi jako ceniony rekolekcjonista i spowiednik. Sam o sobie mówi: Najlepiej w życiu wyszły mi grzechy, które jednak Pan wziął na siebie, a ode mnie odrzucił daleko jak daleko jest wschód od zachodu (Ps 103). Niech On będzie uwielbiony na wieki! 


br. Kazimierz Kawalec, ur. 1960, nowicjat w zakonie rozpoczął w 1987 roku, profesja wieczysta 1993. Po nowicjacie przez rok pracował w dużej wspólnocie w Krakowie troszcząc się o zaopatrzenie. Następnie pomagał w duszpasterstwie powołaniowym w Krakowie Olszanicy. Kolejnym miejscem jego posługi była wspólnota w Częstochowie. Następnie przez rok posługiwał w Międzynarodowym Kolegium Świętego Wawrzyńca w Rzymie. Następne pięć lat spędził w Krośnie oddając się różnym pracom domowym. Z Krosna został posłany do posługi we wspólnocie w Gdańsku gdzie pełnił obowiązki furtiana, gospodarza domu, przyjmującego gości, itp. Kolejna wspólnota to Stalowa Wola, gdzie przebywał przez półtora roku. Następnie dziewięć lat spędził posługując w Leibnitz (Austria). Jego zadaniem była troska o dom i jego dobre funkcjonowanie. Od grudnia 2015 roku w Tenczynie. Jego przybycie to przede wszystkim wzmocnienie małej trzyosobowej wspólnoty zakonnej. Zna się też na wielu sprawach technicznych i zaradza wielu bieżącym wyzwaniom z tej dziedziny. Troszczy się o dobre funkcjonowanie domu i jest jego stróżem, zwłaszcza nocnym. Cenna jest jego dyspozycyjność w stosunku do przybywających gości, dla których ma czas na rozmowę, chętnie służąc wszelką radą i pomocą.


 

Nasz adres

  • Dom Rekolekcyjny św. Franciszka z Asyżu - Bracia Kapucyni
  • Tenczyn 444, 32-433 Lubień
  • tel. +48 18 268 23 63, kom. +48 607 695 123
  • e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
  • konto: KBS oddział Pcim, nr 68 8591 0007 0230 0000 0169 0002

Dziękujemy

  • Za wszelką pomoc duchową i materialną z serca dziękujemy. Codziennie modlimy się za tych, którzy nam dobrze czynią. Ponadto każdy brat kapłan raz w miesiącu sprawuje mszę świętą w intencji dobrodziejów.
    Bóg zapłać Wam za wszelkie dobro!

Modlitwa za dobrodziejów

  • Racz, Panie, nagrodzić życiem wiecznym wszystkich, którzy nam dobrze czynią dla imienia Twego. Amen.
Top
Ta strona używa plików cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień cookies w przeglądarce. Więcej szczegółów…